Kako je bilo i najavljeno, u nedjelju 16. srpnja u crkvi sv. Ilije održan je 6. Susret klapa Dalmatinske Zagore. U organizaciji K.U.Š.U. Studa i klape sv.Mihovil iz Prološca studenačka crkva je na gotovo dva sata postala pravi studenac klapske pisme. Studenčani i njihovi gosti su imali priliku uživati u pomno odabranim skladbama i izvornim napjevima koji predstavljaju veliko nematerijalno blago našeg naroda.
Susret kojemu je svrha očuvati i promovirati klapski izričaj na području Dalmatinske Zagore je i ove godine dio bogatog kulturno-umjetničkog programa „Studenačko Lito“ kojeg već dugi niz godina uspješno organizira K.U.Š.U. Studa.
Iako klapska terca nije nova stanovnica u našem zavičaju, puno je mlađa u usporedbi s nenadmašnom gangom i drugim puno starijim pučkim i crkvenim oblicima pjevanja. Unatoč tome, zbog svoje iznimne glazbene vrijednosti i ljepote, vrlo brzo je stekla vjerne obožavatelje i pratitelje. Štoviše, stopila se s osobinama i karakterom ljudi i njihovim običajima te njima pripadajućim melosom. S vremenom se počinju okupljati i prve klape koje, naslanjajući se na tradiciju pučkog i crkvenog pjevanja, razvijaju vlastiti stil i izričaj u klapskom svijetu. Zasigurno, oni bolji poznavatelji klapske pjesme i oni istančanijeg uha jasno razlikuju zvuk i interpretaciju otočke, splitske ili pak trogirske klape, a u posljednje vrijeme i zvuk klape Dalmatinske Zagore. Klape koje su ove godine sudjelovale slušateljima su otškrinule vrata bogate riznice klapskog blaga te reznovrsnim skladbama publici predstavili širinu i nebrojene interpretacijske mogućnosti koje pruža klapsko pjevanje.
Čast otvoriti 6. Susret i obojiti ga svojim glasovima imala je „Kolura“, ženska klapa iz Splita čiji su ugodni glasovi već ispunjali crkvu na jednom od prethodnih Susreta. Inače su sudionice mnogih klapskih susreta, smotri i festivala. Za spomenuti je nastupe na Omiškom festivalu, Festivalu klapa u Perastu/Crna Gora, Festivalu klapske pisme u Posušju te „Omišaljskoj rozeti“ u Omišlju. Na 6. Susretu otpjevale su „Oj pitomi sokole“-narodnu, u obradi Duška Tambače, „Ta tvoja barka mala“, obrada popularne pjesme te „Ugradit ću kuću“ -narodna, isto u obradi Duška Tambače.
Nakon izvrsnih Splićanki, nastupila je muška klapa „Zvizdan“ s pjesmama „Omili mi u selu divojka“ i „Murtilica, lipo cviće“. Kršnim Posušanima ovo je bio čak treći nastup na Susretu. Iskustvom je to bogata klapa koja je „okusila“ najveće klapske pozornice poput onih na festivalu u Omišu i Posušju a pružila je slušateljima tradicionalne napjeve u „a capella“ izvedbi.
Središnji dio Susreta pripao je za sada jedinoj ženskoj klapi u Imotskom, klapi „Neviste“. Studenačkoj publici su se predstavile marijanskim skladbama „Presveta Djevice“, „Dobra večer Uzorita“ te izvrsno interpretiranim glagoljaškim napjevom „Vsa lipa jesi“ u obradi fra Izaka Špralje. Članice klape su dio kulturne udruge „Pismo moja Imotski“ koja već 10 godina u Imotskom okuplja ponajbolje hrvatske klape sa ciljem promocije klapskog pjevanja u Imotskoj Krajini. Ove godine zajedno sa imotskim franjevcima organiziraju marijanski koncert „Klape Gospi od Anđela“ koji će se održati 23.7. u 20.15h u crkvi sv. Franje u Imotskom.Trogirski, a ujedno i otočki melos donijela je klapa Čiovo iz mjesta Slatine s otoka Čiova. Pjevali su obrade narodnih pjesama trogirskih majstora prof. Joška Ćalete i Nikole Buble: „Blago, Blago“ i „Da bi udrile sve fortune“ te Nardellijevu pjesmu „Plavi putevi mora“. Klapa Čiovo okitila se pobjedom na 54. Splitskom festivalu zabavne glazbe 2014. g za pjesmu „Devet slova jedne riči“ koji su izveli zajedno s Alenom Nižetićem, Dujom Ccom i Markom Škugorom.
Nakon izuzetno dobrih Čiovljana, „Zvizdan“ je po drugi puta upekao svojim glasovima, ovoga puta je to učinila ženska klapa „Zvizdan“ koja, kao i njihove muške kolege dolazi iz Posušja. Uz svoje muške kolege, one su ogranizatorice Festivala klapske pisme Posušje, koji se u vrlo kratkom vremenu premetnuo u prestižno klapsko natjecanje. Posušanke su otpjevale „Čuj vruću molbu“-marijanski pučki napjev u obradi njihova voditelja prof. Jure Šabana Stanića, narodnu „Ajd’ idemo, jagodo“ te također narodnu „Zeleni se trava“.
Klapa sv. Mihovil iz Prološca, suorganizator Susreta, je zatvorila druženje praizvedbom imotske narodne pjesme „Djevo, Djevo sad smo na rastanku“ u obradi Ljube Stipišića-Delmate, popularnom duhovnom skladbom „Oči u oči“ te obradom (Mojmira Čačije) pjesme „Moj dida i ja“ Marka Perkovića-Thompsona.
Nakon „pjevanog“ dijela susreta i zahvale sponzorima, župnik fra Zoran Jonjić se zahvalio svim sudionicima i udijelio blagoslov dok je predsjednik K.U.Š.U. Studa, prof. Marko Udovičić predstavnicima klapa dodijelio zahvalu na sudjelovanju uz prigodne poklone. Na kraju Susreta klape su se pjesmom „Croatio, iz duše te jubin“ oprostile od izvrsne studenačke publike koja je, mora se reći, u velikom broju 6. Susret.
Organizatori se i ovim putem zahvaljuju svima koji su na bilo koji način doprinjeli ostvarenju 6. Susreta klapa Dalmatinske Zagore i pozivaju vas na 7. Susret naredne godine!
PHOTO: Ljudevit Cikojević