Povodom sjećanja na mjesta koja su pretrpjela silna razaranja ljudska i materijalna Škabrnju i Vukovar u domovinskom ratu, te skorašnjeg blagdana Gospe od zdravlja sinoć je u crkvi Svetoga Ilije održan orguljaški koncert, njemačkog orguljaša Nice Obernbanscheidta iz evangeličke crkve u Ratingenu.
Nico Oberbanscheidt rodio se u Njemačkoj 1972 godine. Studirao je glazbu na Visokoj glazbenoj školi Robert Schumann za glazbu i medije kao i stručnoj visokoj školi za ton i sliku sa glavnim predmetom klavir kod prof. Thomasa Leandera.Prije upisa na studij pohađao je klavir kod koncertnih pijanista Uda Falknera i Maria –Ratka Delorka ( Privatni institut za pijanističke studije)kao i crkvenu glazbu na biskupskom seminaru za crkvenu glazbu u Essenu.Od 2004. Nico Oberbanscheidt je stalni orguljaš u evangeličkoj crkvi u Ratingenu u Njemačkoj.Održava redovne koncerte na orguljama.Kao glazbenik involviran je u niz glazbenih projekata sa Musica Variata Düsseldorf, Joakim Arenius, Miriam Schafer i dr.Od 2010 godine Nico Oberbanscheidt se posvećuje oblikovanju improvizaciji, kompoziciji, aranžiranju i zvučnom oblikovanju i održavanju mjesečnih koncerata na orguljama.Posjetiteljima koncerta piredio je večer u čast Johanna Sebastiana Bacha.Stvarlaštvo Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) najveći je događaj u povijesti europske glazbe.Nico je koncert Započeo Toccatom, Adagiom i Fugom u C-duru BWV 564 za koju se kaže da ju je za života izvodio samo Bach ljubomorno je čuvajući od drugih.
Korlanim uvodima O Mensch, bewin dein Sünde groß BWV 622 (O čovječe, oplakuj svoj grijeh velik) i Wir gläuben all an einem Gott BWV 680 (Vjerujemo svi u jednoga Boga) pokazao nam je melodijsku dojmljivost kakva je u to vrijeme i izvan Njemačke bila gotovo jedinstvena.Fugom u G-duru BWV 577 mladi orguljaša je disonantnim akordima i nizovima munjevitih pasaža pokazao svoje umijeće. Koralnim uvodom In dir ist Freude BWV 615 ( U tebi je radost) osjećala se velika Bachova religioznost kao i utjecaj vjerojatno grada Arnstada gdje je i skladao svoje djelo.Preludijom i fugom u d-duru BWV 532, Nico Oberbanscheidt pokazao nam je raskoš skladbi, brojne pasaže i završni cresendo na malim mehaničkim orguljama u Studencima (12 registara) iz kojih je izvukao skladnu i dojmljivu registraciju koju smo na kraju svi pozdravili jednim burnim pljeskom u znak zahvalnosti prema glazbeniku. Naše mjesto postaje sredina poželjna glazbenicima koji vole orgulje i orguljašku glazbu.
Vjerujemo da ćemo i mi znati cijeniti ovaj dar i ugostiti buduće glazbenike.Fra Jakovu Begonji zahvaljujemo na pomoći i organizaciji ovoga koncerta i susretljivosti prema Nici Oberbanscheidtu.