Duga je povijest ilinskog derneka. Iako su se vremena, navike i generacije promijenile, Ilina i njen “dernek” su opstali i postali izvjesni studenački “brand”, znak po kojem su Studenci prepoznatljivi u širem zavičaju. Dernek, poptuno lišen negativnih konotacija tog pojma, je za svakog Studenčanina trenutak i mjesto druženja, smijeha, zabave, pjesme i zajedništva. Svi koji mogu i stignu mu hrle, sa svih strana Europe, Amerike, Australije i Lijepe naše. Ma koliko daleko bili od svojih Studenaca, Studenci su uvijek blizu, pogotovo na Ilinu. Svakom Studenčaninu Ilina predstavlja orijentacijsku točku i svojevrsni je svjetionik uspomena na rodno mjesto i različite zgode i nezgode iz djetinjstva i mladosti. Pa iako se više ne mogu čuti zvuci gusala i gange i više nije jasno uočljiva refleksija na minula vremena, Ilina, a s njom i dernek, živi. Tko zna, možda je baš u promjeni i dovitljivosti njihova tajna. Stalna prilagodba ljudima, njihovim željama i guštima. Ići u korak sa suvremenim kretanjima držeći se pritom čvrsto svojih korijena. Zato se i staro i mlado pronalaze u tom danu i dolaze na svoje. Čuvati svoj način života, promicati pozitivne običaje i tradiciju mjesta treba biti poziv i sveta obaveza svakog Studenčanina. Na ovaj ili onaj način, svaki Studenčanin bi trebao biti dio svega toga. Ako nikako drugačije, barem dolaskom i prisutnošću. Napori i nastojanja u tom pogledu postoje i vrijedi ih isticati kao pozitivne i hvale vrijedne. Važnu ulogu u ilinskom derneku i razvoju njegovog potencijala ima KUŠU Studa koja gotovo dva desetljeća neprekidno potiče i “vuče” naprijed. Rezultat toga je “Studenačko lito”, kulturno-športska manifestacija koja za cilj ima okupiti Studenčane, povezati ih i ojačati stečenu povezanost među njima. A najbolji medij kroz kojeg se to može učiniti su upravo sportski, kulturni i zabavni događaji. “Studenačko lito” svoj vrhunac, dakako, doseže na sam blagdan sv.Ilije, kada je i najviše događanja. Kako i priliči puku kršćanskom, sve se odvija u skladu sa župnim aktivnostima kako po strani ne bi ostala duhovna dimenzija slavlja.
U poslijepodnevnim satima, kad zvizdan popusti, dernek dolazi na svoje. Štandovi puni različitih suvenira, ogrlica, narukvica, rukotvorina, igračaka i ostale robe najšire moguće namjene privlače djecu i odrasle. I nešto se mora kupiti, podrazumijeva se.
Posljednje desetljeće donijelo je nove oblike zabave i druženja među Studenčanima. Praćkijada, prvo, vjerojatno i dalje jedino takvo natjecanje u Krajini i šire, osim zabave i nadmudrivanja traži preciznost i smirenost natjecatelja, što ne polazi svakome za rukom. Ove godine, pobjedu su odnijeli upravo oni najspremniji. Pobjednik je Maksimilijan Bubalo, drugoplasirani je Tone Babić, a na postolje se popeo i Perica Jurčević kao trećeplasirani. Pretendenata na medalje je bilo mnogo. Neki su bili i jako blizu medalji, ali…
Utjecalo se na suce, kuloarski i potiho se govorilo o nagrađivanju za fair suđenje u vidu broja ćevapa i točenog piva. Čak se u nekoliko navrata inzistiralo na VAR tehnologiji kako bi se dokazalo nedokazivo. Stvorio se dojam među nazočnom publikom kako se HNL crikus preselilo s prvoligaških travnjaka na košarkaško igralište studenačke osnovne škole. Protagonisti nepravilnosti – uvijek ista lica. Kako je večer odmicala, neki od njih su na vratu imali sve više medalja oko vrata i sve manje objašnjenja o porijeklu istih. Kroz fotografije u prilogu sami procijenite o kome se točno radi. Bilo je svega, najviše smijeha!
Dječja olimpijada je središnji događaj godine svakom malom Studenčaninu i maloj Studenčanki, ali i njihovim malenim prijateljima i rođacima. Radi već svima razumljivih epidemioloških razloga, prijavljeni natjecatelji su se okušali u gađanju okvira gola, skoku u dalj i skokovima u vreći. Konkurencija je bila jaka a broj natjecatelja nikada veći, što je za svaku pohvalu.
U gađanju stative najbolji su bili: Livija Tukić, Siniša Madunić i Lana Prka.
Najdalje je skočila Hana Krajnović (205cm), a najbliže su joj bili Lovro Babić (200cm) i Siniša Madunić (194cm).
Skokove u vreći je suvereno osvojio Lovro Babić, drugo mjesto pripalo je Hani Krajnović , a treće Dominiku Bataliću.
Pobjednici su nagrađeni medaljama, a sva djeca koja su se natjecala dobila su poklon ruksake pune čokoladnog mlijeka. Iako je pokrovitelj je htio ostati anoniman, pripada mu zahvalnost organizatora na lijepoj gesti. Uz članove KUŠU Studa, Ivan Batalić je pomagao u realizaciji Olimpijade.
U međuvremenu, dok su trajala natjecanja u Praćkijadi i Dječjoj olimpijadi prodavala se tombola za vrijedne i korisne nagrade.
Malonogometni turnir sv. Ilija je utakmicama za treće mjesto i finalom donio mnogo uzbuđenja. Ove godine, u konkurenciji 2o vrlo izjednačenih momčadi pobjedu je odnijela momčad “G-točka” koja je u tek nakon izvođenja udaraca s bijele točke svladala respektabilnu momčad “Blato na Cetini”. Treće mjesto odnijela je momčad “Smakovi” koji su bili bolji od momčadi “Katuni”.
Lijepa i uzbudljiva večer nastavila se izvlačenjem tombole i glazbom uživo ispred škole do kasno u noć.
Na molbu KUŠU Studa prenosimo zahvalu svim pokroviteljima “Studenačkog lita” mahom studenačkim poduzetnicima i obrtnicima, anonimnim donatorima, ali i svima drugima koji na bilo koji način pomogli u realizaciji čitavog “Lita”:
Općina Lovreć
Županija Splitsko-dalmatinska
Jasika d.o.o.
T.O. Meri
Aequitas Split
Mandis Pharm
Poslovna učinkovitost
Katić Bau
Setovia voće
Specijalni transporti Batalić
MB iskopi Batalić
pršutana Gradina
Dea Hvar
Make-up artist Koni
LPG Grančić
Nosić gume
mesnica Kuman
konoba Fabo
Prka trasnport
Botanović
Perkan usluge
Bent bazeni
dr. Tomislav Trogrlić
Igi Bau
CB Libero
CB Fio
Grad Kaštela
NC Jazzbina
Antonio Dilber
Kantun Paulina Split