Tradicionalno, na dan svetkovine studenačkog zaštitnika sv. Ilije, u središtu mjesta je od ranog jutra poseban ugođaj. Prodavači su pristigli s prvim jutarnjim zrakama u namjeri da uhvate najbolja mjesta za prodaju i počeli sastavljati svoje “štandove”, a mještani su vrijedno dotjerivali pročelja i okućnice svojih domova hrvatskom trobojnicom i cvijećem. U studenačkim gostionicama se tražila stolica više jer i staro i mlado želi ispiti jutarnju kavu ili se osvježiti na vrućem ilinštaku i pri tom proljudikati sa ostalim sumještanima koji su za sv. Iliju potegnuli iz gotovo svakog kutka Europe i svijeta. Kako jutro odmiče, sve je više djece na trgu. Obilaze štandove u potrazi za dobrom igračkom, loptom, lutkom ili već nekom željenom stvarčicom. Vide se baloni, privjesci, lančići, narukvice, krunice. Prodaje se šećerna vuna, kokice… Bake i djedovi su s djecom. Kažu: “Neka unučad upamti Ilinu!”
Na svetim misama u 9 i 10:30 sati mnoštvo svijeta. Crkva je premala da ih primi pa je dio vjernika u crkvenom dvorištu, a glazba sa obližnjih štandova je utihnula. Procesija svečano i dostojanstveno prolazi središtem mjesta, pjevaju se naizmjenice litanije i marijanske pučke pjesme. Kip nose kršni momci, prate ih djevojke u narodnim nošnjama. Povorka vjernika se vraća u crkvu slaviti sv. misu. Po završetku vjerskog dijela, dernek je u najvećem zamahu. Gomila svijeta je na trgu, osmijesi su na licima odraslih i djece a i prodaja tada ide najbolje. Dio te gomile se odvaja i laganim korakom uz ćakulu ide prema novom osvježenju u gostionice dok ostali idu prema automobilima i kreću svojim domovima na blagdansku gozbu. Gangu se nije moglo čuti. Nekoć je uz gusle bila zaštitni znak studenačkog derneka. U najtopliji dio dana, središte mjesta je gotovo pusto. Tek pokoji maleni kupac stidljivo i nesigurno razgledava ponudu. Sve je naizgled stalo. Posljednja trećina dana donosi nova uzbuđenja. Središte mjesta ponovno se puni nakon poslijepodnevnog predaha, gostionice su sve punije, djece i roditelja je sve više. Glazba dopire sa štandova, a dječje ruke su već pune plastičnih pištolja, pušaka, lasera, torbica i svih mogućih “čandrljina” koje mogu pasti čovjeku na pamet. Dobro “opremljena”, djeca u pratnji odraslih kreću prema igralištu osnovne škole. Tamo će uskoro započeti dječja olimpijada. Prijave su već u tijeku.
Turnir u praćkanju je održan dan-dva ranije, a najbolji su bili branitelji lanjskih naslova, Maksimilijan Bubalo u muškoj i Marijana Cikojević u ženskoj konkurenciji. Moglo se čuti kako je ovogodišnja Praćkijada iznjedrila rijedak kuriozitet: Mate Prka je napokon dočekao postolje, srebrno. Treći je bio Ivan Batalić (Jočin). U ženskoj konkurenciji srebro je pripalo Nadi Bilić-Nosić, a bronca Marici Udiljak. Praćkijada je s vremenom postala pravi studenački zaštitni znak te polako nadilazi lokalne okvire. O Praćkijadi je izvjestio i novinar Slobodne Dalmacije, Braco Ćosić. Izvještaj pogledajte klikom na poveznicu.
Skok u dalj, gađanje okvira gola, utrka skokovima u vreći i povlačenje užeta su bile discipline u kojima su se natjecala djeca. Rezultat je u drugom planu. Puno smijeha i zabave. Mogla se vidjeti i pokoja suza zbog vlastitog razočarenja u sportsku izvedbu. Organizator, KUŠU Studa zaključuje kako je ove godine bio rekordan broj prijavljene djece, njih 55-ero. Članovi udruge podijelili su svoj djeci poklon vrećice s čokoladnim mlijekom, bez obzira na postignuti rezultat na olimpijadi.
Puno ozbiljnije je bilo na malonogometnom borilištu. Završnica malonogometnog turnira Sv. Ilija donijela je utakmice za treće mjesto, dvoboj veterana Prološca i Studenaca te finale u kojem je momčad MNK Gala bila bolja od ekipe iz obližnjih Poljica. Treće mjesto je zasluženo pripalo momčadi Šestanovca koji su u derbiju sa susjedima iz Blata na Cetini bili bolji protivnik. Podijeljene su medalje najboljim pojedincima turnira. Veterani su pak odigrali borbenu i iznenađujuće napetu utakmicu. Pobjeda je pripala domaćinima, a zaključak je kako im unatoč veteranskim godinama i dalje kronično nedostaje mirnoće i plućnog tkiva. Srce i borbeni duh su, srećom, sačuvali. A to je bilo dovoljno za pobjedu.
Zabava se nastavila pred školskim dvorištem uz glazbu uživo. Još malo veselja, pjesme i radosti u ovom turobnom i neizvjesnom pandemijskom vremenu.
Bogu i svetom Iliji hvala!